Based on a True Story, “House No. 57” by Festim Rexhepi Shows the Gripping Reality of the Kosovo War Aftermath

“House No. 57” by directed and produced by Festim Rexhepi is competing at the International Filmmaker Festival of New York (IFFNY). Written by Florentina Shala, the cast includes Ferdonije Qerkezi. The documentary film will screen on Sunday, May 27, 2017 at 4:30PM at Producers Club Theaters (358 W 44th St, New York, NY 10036). To reserve…

The benefits of wellness and a healthy lifestyle

Anila Kalleshi was born in Shkodra, Albania. She graduated with a degree in “Physiotherapy” at the Visa Medicinska University in Belgrade. Followed by a Master degree in “Nutrition and Dietics” at Stonebridge University London, “Weight Loss Control & Weight Loss Management” in U.S.A, “Clinical Nutrition” at UNICUSANO University in Rome, and one-year master at Tor…

UMT: Man vs. Machine

Finding the balance between humans and automation is the focus of UMT’s scientific discovery. The labor market is dominated by service jobs in areas such as finance, transportation, education, manufacturing and food services. As the advancement of high tech is incorporating the use of robots, universities like UMT (Metropolitan University of Tirana) in Albania are offering higher…

#Turkey: Avrupanın yeni dizi filmi olan “Altın Kartallar” dizisinin yönetmeni Hadis Şen ile röportaj

Well-known Turkish film director Hadis Şen talks with NY Elite Magazine about his new European film-series “Golden Eagles” starring Caki Kabashi, Fevzi Ebipi and Iska Elezi. Other actors who are also featured are: Xhelal Fera, Ismail Kasumi, Laura Krliu, Enes Selimi, Fevzi Ebipi, Caki Kabashi, Iska Elezi, Nuredin Fetahu, Emine Kurteshi, Egzon Bislimi, Enis Murati, Ekan Gjinaj, etc. The…

Egzon Bislimi in new series “Golden Eagles”

Egzon Bislimi is a young actor from Macedonia. In the following interview for NY Elite he talks about his new project series “Golden Eagles” (Shqiponjat e Arta) starring Xhelal Fera, Ismail Kasumi, Laura Krliu, directed by the successful filmmaker Hadis Sen.  The series is filmed in various locations including Gostivar, Skopie, Tirana, Kukes, Prishtina, Prizren, etc.…

War Diary: Voices of children of war

Qëndresë Halili published her diary about her childhood and growing up as a child of war in Kosovo. In this new book “War Diary” she tells stories of a lost childhood.  NY Elite: Tell us a little bit about you.  Qëndresë Halili: I am Qëndresë. My name is a word that means resistance in Albanian—…

Italy Vacation Destination: Villetta Roberto in Vieste

If you are planning to get away and plan your vacation to Italy, we recommend the beautiful Villetta Roberto in Vieste. Villetta Roberto is a stylish yet affordable vacation house located in the Pugnochiuso Resort in the beautiful historic town of Vieste. Vieste is a popular Mediterranean beach destination, famous for its pure deep-blue waters and sandy beaches, ideal for swimming, fishing, and sailing.

Në Uashington ngrihet flamuri amerikan për publicistin e mirënjohur Engjëll Musai

Në ndërtesën e Kongresit Amerikan në Uashington DC u valëvit flamuri amerikan për nder të z. Engjëll Musai dhe kontributit të tij në lidhjet dypalëshe shqiptaro-amerikane. Ngritja e flamurit në ndërtesën e famshme të Kongresit amerikan i rezervohet banorëve të distriktit përfaqësues të kongresistit ose senatorit, dhe në raste të veçanta nderimi i një personaliteti të shquar i një vendi tjetër që ka dhënë kontribut të jashtëzakonshëm ose për të kujtuar ngjarje historike.

Albanian Film Week gati për edicionin e pestë

Pas katër edicionesh shumë të suksesshme, Festivali i vetëm i filmit shqipëtar në Amerikë, “Albanian Film Week” po përgatitet për edicionin e pestë që pritet të sjellë risi për dallim prej edicioneve të më hershme. (www.albanianfilmweek.net) Ekipi i AFW në krye me themeluesën e këtij Festivali, Mrika Krasniqin po punon fuqishëm që festivali të ngritet…

Mrika Krasniqi nderohet me çmimin “Gruaja e Vitit” nga Kongresi Amerikan

Artistja dhe biznesmenja Mrika Krasniqi është nderuar me titullin “Gruaja e Vitit 2016” nga Kongresi Amerikan. Si një grua e jashtëzakonshme Mrika Krasniqi është nderuar për arritjet e saj në fushën e artit, filmit dhe të biznesit. Me 21 prill 2016 Senator Charles Schumer ka njohur Mrika Krasniqin për përpjekjet e saj ndërkombëtare për të forcuar lidhjet shumëpalëshe kulturore dhe biznesit midis SHBA-Kosovë-Shqipëri-Maqedoni-Itali. Me kërkesë nga Senatori Amerikan i New Yorkut Charles Schumer flamuri amerikan u ngrit mbi selinë e Kongresit Amerikan në Washington DC me datën 21 prill 2016 për Mrika Krasniqi, si “Gruaja e Vitit 2016”. “Këtë çmim ia dedikoj të gjitha grave pa dallim,” ka thënë Krasniqi për ATSH-në.

Vjollca Llapashtica dizajnuesja kosovare që arriti famën botërore

Vjollca Llapashtica, dizajnuesja kosovare u lind në Prishtinë nga një familje intelektuale, qysh e vogël si familjet tjera kosovare përshkak të regjimit të egër serb u shpërngulen në qytetin Landskrona të Suedisë. Gjatë shkollimit në Suedi, si në shkollën fillore dhe të mesme, përveç që është dalluar si nxënëse e shkëlqyer është dalluar edhe me veshjen e sajë.

Endrit Mërtiri, talenti që po arrin majat e modës

Ai është thjesht një talent i lindur që nuk i lë asgjë rastësisë, fatit dhe as talentit të tij që e di që e ka dhe e posedon me shumicë. I kushtohet dhe i përkushtohet as gjësë që quhet fotografi deri në deje, duke i kuruar të gjitha skutat e saj. Duket se ka një jetë me foton dhe përkushtimin e tij, e në fakt Endrit Mërtirit i mjaftoi më pak se një dekadë për tu dukur sikur ka një jetë.

#NewYork: “Albanian Fashion Week NY” Promovon Artin Shqiptar në Sh.B.A.

Dizajnerët më të njohur shqiptar në fushën e modës do prezantojnë koleksionet e tyre të fundit në “Albanian Fashion Week NY” (Java e Modës Shqiptare), e cila do mbahet në New York me 25-30 Mars 2016. Ky event madhështor po organizohet nën kuadrin e “Albanian Fashion Agency” (Agjencia e Modës Shqiptare) me CEO dhe themeluese regjizoren dhe biznesmenen Mrika Krasniqi. Pas një historie të bujshme në fushën e filmit dhe ekranit producentja dhe regjizorja e njohur Mrika Krasniqi nëpërmjet këtij eventi të rëndësishëm po promovon kulturën dhe artin shqiptar në Amerikë.

Çfarë ka ndërmend Xhani Shqerra?

Emri i tij na sjell në kujtesë imazhin e një artisti të sofistikuar e me një elegancë të rrallë për meshkujt e ekranit. Në një publikim në llogarinë e tij në Instagram, shfaq fasadën e xhamtë të njërës prej qendrave tregetare më elitare te Tiranës, Galeria ETC, ku Xhani lajmeron diçka që me siguri ka të bëjë me një sipërmarrje të re plot kreativitet.

#Italy: Uno stile che seduce quello del rinomato acconciatore Michele Russo

Michele Russo è un parrucchiere di successo e imprenditore di se stesso, è anche titolare della sua attività commerciale “New Style Acconciature di Russo Michele”, nella sua cittadina in Puglia, Manfredonia. Subito colpisce la sua abilità di trasformare l’aspetto di una persona dandogli un look dinamico capace di trasmettere fiducia, autorità e bellezza. Semplicemente magico si può descrivere l’incredibile talento di Michele Russo.

#Kosovo-Iowa Sister States

Për herë të parë në historinë e Iowa’s është hapur një konsullatë diplomatike e një shteti të huaj. Është shteti më i ri në botë, i cili fitoi lirinë e saj nga Serbia, 17 vjetë më parë, dhe pavarësinë 8 vjetë më parë Republika e Kosovës, e cila tashmë ka një konsullatë në qendër të Des Moines, me hapjen e madhe të zyrës sot më 29 janar 2016.